Občina Domžale
Občina Komenda
Občina Trzin
Občina Vodice
Občina Medvode
Občina Mengeš
Evropski kmetijski sklad I feel Slovenia
Nazaj na seznam

O vplivu podnebnih sprememb na mlade na podeželju 07.02.2025

Udeležili smo se delavnice, ki je bila organizirana v okviru mednarodnega Interreg projekta »Down to Earth«. 8 partnerjev, ki prihajajo iz več evropskih držav, skuša z uporabo različnih virov in orodij spodbujati trajnostni razvoj in povečati odpornost podeželskih skupnosti v Evropi na tveganja naravnih nesreč.

 

Tokratno delavnico, ki jo je organiziral slovenski partner pri projektu (BSC Kranj), je gostil Biotehniški center Naklo. Ta je potekala v torek 4. 2. 2025.

 

V prvem delu je izkušnje dosedanje kmetijske politike ter izhodišča za naslednje programsko obdobje predstavila Simona Vrevc iz MKGP. Jože Očko Iz KGZS je nanizal izzive, s katerimi se soočajo mladi kmetje v Sloveniji. Med drugim je poudaril, da je ob prevzemu kmetije potrebno imeti dobro vizijo ter da so številni ukrepi kmetijske politike v Sloveniji nujni za nadaljnji razvoj podeželja.

 

S strani mednarodnih partnerjev projekta so bile predstavljene številne dobre prakse na področju kmetijstva iz Španije, Italije, Romunije, Nemčije in Grčije. Soočajo se z nekaterimi skupnimi izzivi. To so dostop do kmetijskih zemljišč, izobraževanje in usposabljanje, prezahtevna in preobsežna birokracija ter dostop do ugodnih kreditov.

 

V drugem delu so sledile še tri slovenske predstavitve. Dr. Irma Potočnik Slavič je predstavila zanimive podatke, ki so jih zbrali na Filozofski fakulteti, o tem, kako na klimatske spremembe gledajo kmetje iz različnih območij Slovenije. Pomembno je, da se kmetje prilagajajo tem spremembam npr. z izbiro ustreznih žit, namakanjem zemljišč, protitočnimi mrežami. Dr. Luka Juvančič iz Biotehniške fakultete je govoril o izzivih v prihodnje in strategijah prilagajanja na kmetijah. Pogled iz prakse pa je predstavil Martin Žbogar iz Zveze slovenske podeželske mladine. Pojasnil je razloge, ki mlade na kmetijah odvračajo od prevzemanja te dejavnosti ter obenem potrdil, da je v Sloveniji tudi veliko priložnosti za mlade kmete.

 

Po zaključku uradnega dela smo se podali še na krajši ogled Biotehniškega centra Naklo.