Občina Domžale
Občina Komenda
Občina Trzin
Občina Vodice
Občina Medvode
Občina Mengeš
Evropski kmetijski sklad I feel Slovenia
Nazaj na seznam

Strokovna ekskurzija na območje LAS Zelena Istra 18.03.2025

V Sloveniji poteka  že tretje programsko obdobje izvajanja pristopa LEADER in drugo obdobje skupnega pristopa lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost, poznanega kot pristop več skladov LEADER/CLLD.  V preteklem programskem obdobju se je na območju Slovenije izpeljalo veliko uspešnih projektov. Za člane našega LAS smo tokrat organizirali strokovno ekskurzijo na območju LAS Zelene Istre. Na jugozahod Slovenije smo se odpravili 14. 3. 2025.

 

LAS Zelena Istra zajema območje občin Ankaran, Izola, Koper in Piran. Vodilni partner, ki je za nas pripravil odličen program, je Središče Rotunda. Okoli 20 udeležencev ekskurzije se nas je dobilo v Trzinu, od koder smo šli skupaj z avtobusom do Ankarana. Tu sta nas sprejela predstavnika Občine Ankaran, ki sta nam predstavila to najmlajšo slovensko občino. Zaradi slabega vremena se žal nismo morali sprehoditi čez celotno obalno pešpot med Ankaranom in športnim parkom Sv. Katarina. Smo pa vseeno naredili krajši sprehod po mostovžu, ki je bil postavljen v okviru projekta »Čez slani travnik«.

 

Nadaljevali smo v Izoli, kjer smo obiskali rezultat projekta »Uporabni odpadki«. Z njim so projektni partnerji vzpostavili Center uporabnih predmetov, kamor domačini lahko prinesejo stvari, ki jih ne uporabljajo več, ampak so ti še vedno vredni uporabe.

 

V Kopru smo imeli lokalno in morsko obarvano kosilo. Tudi ribja kantina Stella Maris je rezultat enega od ESPR projektov (»Kulinarična ponudba lastne ribe in ekološke hrane na katamaranu Stella Maris«). Na katamaranu so nas sprejeli predstavniki Središča Rotunda, ki so nam predstavili delovanje njihovega LAS.

 

Predsednik krajevne skupnosti Šmarje nam je skozi primere dobrih praks predstavil, kako lahko delovanje lokalne skupnosti pripomore k razvoju nekega območja. Projekt »Smart villages Padna – Šmarje« je povezal vinarje, oljkarje ter s pomočjo novih tehnologij pripomogel k bolj racionalnemu kmetovanju in trženju proizvodov.

 

Dan smo zaključili v idilični istrski vasici Padna. Najprej smo obiskali Vina Pribac. Gostinsko dejavnost in pridelavo grozdja so v zadnjih letih nadgradili še z lastno proizvodnjo vina. Zanimivo je to, da imajo vinsko klet postavljeno kar na prostem. Predsednik LAS Zelena Istra nam je predstavil samo vas Padna, ki je v zadnjem času, tudi po zaslugi gostov iz križark, postala pomembna turistična točka slovenske Istre. Pred samim odhodom domov smo bili postreženi še z okusno istrsko mineštro – bobiči.

 

Po lanskem ogledu dobrih praks na območju našega LAS, smo se letos odpravili malo dlje. S tovrstnimi ekskurzijami imamo možnost videti, kaj vse se da ustvariti z dobrimi projektnimi idejami. Hkrati pa se člani LAS med seboj spoznajo in ravno ta spoznanja so dobra podlaga za morebitne prihodnje skupne projekte.